Segregacja śmieci i recykling
Segregacja śmieci i recykling

W jakim celu segregujemy śmieci? Ano w takim, by nad nimi zapanować, posegregować, zminimalizować ilość i wykorzystać jak najwięcej powtórnie. Oczywiście grono osób będzie to robiło nie ze względów ekologicznych, by dbać o miejsce, w którym żyje, ziemię, która tonie w śmieciach co pokazują obrazy natury uwikłanej w bezmyślności człowieka, a będą segregować, bo takie weszły przepisy.
Na szczęście mamy już w większości do dyspozycji kubły przed domami, by rzeczywiście wdrożyć w życie kontrolowane zaśmiecanie środowiska. Wydaje się to proste, nie dość, że kolorami, znakami, to wszędzie można zasięgnąć informacji co i jak. Ogólnie mamy kontenery na szkło, papier, metale i tworzywa sztuczne, bioodpady i dodatkowy na mieszanie.
Niestety niektóre opakowania ciężko nam określić, z czego są lub składają się z wielu warstw, albo nie zdajemy sobie sprawy, aby worek w konkretnym pojemniku był odpowiedni. Zacznijmy trochę to rozjaśniać.
Od czego zacząć? Od znalezienia miejsca w domu na pojemniki. Przemysł sprawę, jaka wielkość wchodzi w grę, jak fajnie zaaranżować je w kuchni. Drugą rzeczą powinno być przeanalizowanie jak to do końca jest u nas, w naszym domu, ile produkujemy wszystkich śmieci i czy można zrobić coś, by je zminimalizować. Czy świadome zakupy (z własnymi torbami, pojemnikami, kupowanie w opakowaniach wielokrotnego użytku np. słoik) nie zmienią nam sytuacji. Przemyślane zakupy, by nie marnować jedzenia, wykorzystywać resztki, planować tyle ile faktycznie potrzebujemy. To, czego naprawdę już nie potrzebujemy, a jest dobre, może warto oddać komuś, ogłosić, zapytać, wystawić nawet na sprzedaż. Jest wiele osób, które na różne sposoby przerabiają  i odnawiają rzeczy dając im drugie życie. Kreatywność ludzi nie zna granic. Ubrania tym bardziej, bo tu wchodzi czynnik mody, chęci zmiany, a może to być przecież wymiana. Istnieje wiele zbiórek charytatywnych, które wykorzystują dane przedmioty, często jednym już nie potrzebne, a nadal fajne, na szczytne cele, konieczne operacjeWiele akcji zbierania nakrętek, zwłaszcza w szkołach. Ludzie potrafią organizować kiermasze, wymianę roślin, ubrań, zabawek itp. wystarczy trochę się zainteresować. Kupując nowe sprzęty często możesz zostawić stare w sklepie. Leki przeterminowane, czy niewykorzystane również możesz zostawić w aptece i dzięki temu zostaną one odpowiednio zutylizowane, przyroda zyskuje. Zurzyte baterie mają specjalne pojemniki, by je zdać. Innym ważnym aspektem jest edukacja najmłodszych, by mieli świadomość co wpływa na jakość powietrza, by dbali o przyrodę, byli tymi, co szukają dobrych rozwiązań, potrafili żyć z szacunkiem dla środowiska. Widok zaśmieconych lasów, pływających raf śmieci, cierpiących zwierząt, chemii z kominów, czy w ziemi oby były dla nich przestrogą. 
Odpady mogą zostać też surowcami, nie śmieciami, a odpowiedni recykling pomoże na sortowniach. W skrócie odpowiednia segregacja, ale i odpowiedni konsumpcjonizm. 
Konkrety:


Sporo kontrowersji budzi pojemnik brązowy, czyli na bioodpady. Dla większości kojarzy się po prostu z resztkami jedzenia, zwłaszcza "zielonego" ale mamy tu pewne haczyki. Owoce, warzywa, obierki, łupinki, listki, części od roślin domowych, balkonowych, to łatwe ale jeśli chodzi o inne resztki jedzenia?? Otóż wszystko, co odzwierzęce, prócz skorupek od jaj, nie powinno się tam znaleźć. Mięso, kości, tłuszcz wykluczone. Jeśli mamy świadomość, że odpady biodegradowalne mają być przetworzone na kompost, czyli w naturalny sposób ma zajść proces przywracania materii organicznej środowisku, to wszystko, co jest nieorganiczne niestety uniemożliwi poprawne przetworzenie. Bardzo istotny jest tu też sposób zbierania tych odpadów i wyrzucenie do kontenera. Przeważnie zakładamy w domu worki na pojemniki do segregacji. Czy ów worek jest odpowiedni? Załóżmy, że masz odpady bio, w worku na śmieci, nie zwróciłeś uwagi, w jakim worku i po prostu wyrzucasz je do brązowego kontenera. Następnie odpadki te są wywożone do sortowni i myślisz, że łatwo tę folię wtedy usunąć? Ręcznie? Hm. A jeśli jednak nie i zostają zmielone, zmieszane z tą folią, to czy kompostowanie nie zostaje wtedy zanieczyszczone? Niestety uniemożliwia folia naturalny proces. Także wiemy już, że worki do pojemnika na bioodpady powinny być specjalne, ale jakie dokładnie?  Wystarczą biodegradowalne, czy może lepiej kompostowalne?? Niestety biodegradowalne nie zawsze oznaczają ekologiczne, choć przemysłowe kompostowniki mają też  inną specyfikę. Niekiedy bywa, że dla kompostowni torebka foliowa to potencjalny odpad, ryzykowny, nie są często w stanie stwierdzić (bo nie widać oznakowań na folii), czy nadaje się ona do kompostowania. Dlatego sporo gmin zaleca wyrzucanie bio odpadów luzem. Ta metoda może wpłynąć na częstsze czyszczenie kubła, a co za tym idzie nie oszczędzamy wody. 

 Piotrków Trybunalski - Oficjalny portal miejski | Jak prawidłowo segregować  śmieci


Nasze świetne rozwiązanie na bioodpady, dostępne w naszym sklepie, w super cenie, małe, zgrabne, zawsze zmieści się w kuchni, czy na balkonie, łatwo przenieść ( ma uchwyt), łatwo szybko wyciągnąć przy robieniu obiadu, by wszelkie obierki w nim zostawić. O czy mowa?  O BioBag. Specjalny pojemnik, ekologiczny, przewiewny. Posiadamy też worki, które są do pojemnika dopasowane, które oddychają, czyli odpadki zaczynają nam pracować, a my tego nie czujemy. Możemy ów zbiór wykorzystać na działce, w ogrodzie lub łatwo worek wyjąć i wyrzucić do kontenera brązowego przed domem. Worki te w półtora miesiąca ulegają rozkładowi, więc nie zaburzają procesów kompostowania. 
Twój dom, Twoje zasady i oby były to mądre i przemyślane decyzje, które nie kończą się tylko na naszej wygodzie, ale na ogólnej trosce o wszystko, co nas otacza. 
Zapraszamy do sklepu! 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl